EDEN

EDEN BIO:DINAMINIAI LAIŠKAI

I Įvadas

               1. Ūkio organizmas     video

II Dirvožemis

               2. Dirvotyra    video

               3. Kompostavimas  video

III Augalai

               4. Botanika  video

               5. Žemės dirbimas     video

               6. Daržininkystė      video

               7. Žalienos    video

               8. Sodininkystė    video

               9. Regeneracinė žemdirbystė     

              10. Biodinaminiai preaparatai    video

IV Gyvulių laikymas

              11. Galvijininkystė     video

              12. Kiaulininkystė     video

              13. Bitininkystė    video

V Žmogus

              14. Ūkio valdymas     video

              15. Žemės ūkio politika     video

             16. Biodinaminė kokybė     video

VI Panaudojimas

               17. Metodika

„Bio:dinaminiai laiškai“ yra teminiai leidiniai, skirti mokytis biodinaminės žemdirbystės. Jų bendraautorės yra keturios organizacijos iš keturių Europos Sąjungos šalių:

Lietuva   

Lietuvos biodinaminės žemdirbytės ir perdirbimo asociacija „Biodinamika LT“

www.demeter.lt

                           

Lenkija   

Stanislaw Karlowski Stiftung, Polen (Lenkija)

www.juchowo.org

                               

Čekija   

AMPI,Tschechien (Čekija)

https://www.asociaceam- pi.cz/english-version/

                         

Vokietija

Netzwerk Biodynamische Bildung, Deutschland (Vokietija)

biodynamische-bildung.de

________________________________________________________________________________________

2024-10-25

“Biodinamika LT” prezidente Rasa Čiriene dalyvavo Erasmus EDEN (Education on Environment in farming) projekto partnerių susitikime “Train the Trainer” konferencijoje Vokietijoje

Š. m. spalio 18-20 d. Kraštotvarkos ir agroverslo technologijų katedros dėstytojos Inga Jazukevičiūtė-Jančauskienė ir Edita Kristina Petkūnaitė Kaurynienėkartu su Lietuvos biodinaminės žemdirbystės ir perdirbimo asociacijos “Biodinamika LT” prezidente Rasa Čirienedalyvavo Erasmus EDEN (Education on Environment in farming) projekto ( Nr. 2022-1-CZ01-KA220-000088767EDEN) partnerių susitikime Bingenheime (Hessen, Vokietija).
Projekto metu buvo sukurta mokymo (si) medžiaga – teminiai leidiniai „Bio: dinaminiai laiškai“, filmai, skirti mokytis biodinaminės žemdirbystės. Projekto dalyviai iš Vokietijos, Lietuvos, Lenkijos ir Čekijos susitikimo metu diskutavo, kaip ši mokomoji medžiaga galėtų būti naudojama kaip švietimo priemonė, kaip palengvinti žinių perdavimą ūkininkams, skatinant tradicinių ūkių konversiją į ekologinį ūkininkavimą ir kuo daugiau į jį pritraukiant jaunų, 20 – 30 metų amžiaus žmonių. Projekto metu sukurtos mokymo priemonės bus integruotos į kasdienę projekto partnerių veiklą ir plačiai naudojamos darbui su studentais. Šios mokymo priemonės nebus statiškos, o veiks kaip orientyras ekologinio ūkininkavimo mokymui ir bus nuolat tobulinamos.
Kraštotvarkos ir agroverslo technologijų katedros dėstytojos nuoširdžiai dėkoja Lietuvos biodinaminės žemdirbystės ir perdirbimo asociacijos “Biodinamika LT” prezidentei Rasai Čirienei už bendradarbiavimą ir kvietimą prisijungti prie šio projekto veiklų praplečiant žinias biodinaminės žemdirbystės srityje.

______________________________________________________

TARPTAUTINĖ BIODINAMINĖ KONFERENCIJA

“BIODINAMINĖ JAVŲ SĖKLININKYSTĖ” – GYVŲ MAISTO PRODUKTŲ ATEITIS IR ŽEMDIRBIO EGZISTENCIJOS PAGRINDA

 2023 m. liepos 2 d. Pagėgiai

         Lietuvos biodinaminės žemdirbystės ir perdirbimo asociacija Biodinamika Lt vienija keturiasdešimt ūkininkų, mokslininkų ir valgytojų, beveik keturiuose tūkstančiuose hektarų biodinaminės žemdirbystės dėka atgaivinta žemė, kurioje auga javai, daržovės, sodai. Konferencijos dalyvius pasveikino biodinaminės žemdirbystės konsultantas Lietuvoje dr. Reto Ingold ir Biodinamika LT prezidentė Rasa Čirienė. Buvo pristatyti asociacijos Biodinamika LT vykdomi projektai. Kartu su keliaujančia biodinamikos mokyklas WANDERSCHULE rengiami nacionaliniai biodinaminės žemdirbystės konsultantai, kurie galėtų rengti biodinaminės pertvarkos planus. Wanderschulę Vokietijoje įsteigė biodinamikos konsultantai senjorai, kad perduotų savo žinias. Į šį projektą įsijungė Lietuva, Slovėnija, Lenkija, Čekija ir Slovakija. Kitas didžiulis ES finansuojamas projektas vadinasi EDEN, kurio partneriai yra Lietuva, Lenkija, Vokietija ir projekto vadovas Čekija. Šio projekto metu rengiama rašytinė ir vizuali medžiaga mokymams apie biodinaminę ir ekologinę žemdirbystę, rengiamos brošiūros apie biodinaminius preparatus, dirvotyrą, daržininkystę, sodininkystę, augalininkystę ir net apie suagusiųjų mokymo metodikas. Lietuva rašo dvi brošiūras apie biodinaminę kokybę ir kompostavimą bei kuria filmus apie biodinaminę kokybę, kompostavimą ir biodinaminius preparatus.

         Nors gąsdinami klimato kaita vartotojai tikisi, kad kasdienės duonos bus visada, bet kaip ta duona auginama, apie javų veisles, kepimo ar maistines savybes susimąsto retas valgytojas. Apie apie tai turi galvoti žemdirbiai; ir ne tik galvoti, bet sąmoningai žinojimą panaudoti. Biodinaminė sėklininkystė be manipuliavimo genais yra pasaulio lyderė. Į tarptautinę konferenciją apie javus atvyko vienas žymiausių pasaulyje Šveicarijos naujų javų veislių selekcininkas Peter Kunz. Jis papasakojo apie ilgą naujos veislės sukūrimo kelią.

         Vienas grūdas nėra lygus kitam grūdui. Ekologinėje ir biodinaminėje žemdirbystėje taip pat nuolat kuriamos naujos javų veislės, kurios galėtų atliepti pasikeitusias aplinkos sąlygas. Javai dėl savo įvairiapusiško panaudojimo pasaulyje šiandien yra svarbiausias maisto produktas. Kiekviename trečiame produkte, kurį nusiperkajme, kokia nors forma galime aptikti kviečių. Bet pasaulyje javų sėklininkystę savo rankose laiko pora pasaulinio koncernų. Prieš trisdešimt metų šveicaro Peterio Kunzo iniciatyva buvo pasipriešinti šiai koncernų hegemonijai, kad išsaugotų javų veislių genetinę įvairovę. Jis pradėjo ekologišką javų selekcinį darbą.

Ekologinei selekcijai nereikia brangių laboratorijų, bet reikia daug kantrybės ir pinceto, su kuriuo perkeldavo tėvo žiedadulkes ant motininio augalo. Ji selekcinio kryžminimo būdu sukurta kviečių veislė “Wiwa” buvo nauja ekologiška kviečių veislė. Šiuo metu ši kviečių veislė sudaro 50% visų ekologiškai Šveicarijoje auginamų kviečių. Kviečiams auginti reikia gero dirvožemio, jie labai reiklūs. Ekologinėje ir biodinaminėje žemdirbystėje nenaudojamos jokios sintetinės trąšos ar cheminės apsaugos priemonės, todėl derlius yra mažesnis ir visada pavojus, kad dėl nenumatytų kenkėjų blogiausiu atveju galima netekti ir jo viso. Bet ekologinė selekcija, būtent kokia yra Peterio Kunzo, garantuoja, kad ekologiškai-biodinamiškai auginant bus pasiekta gera kviečių kokybė ir derlingumas. Kasmet biodinamiškai dirbantys selekcininkai sukuria dvi naujas veisles ir jas registruoja.

         Svečias jaunasis mokslininkas iš Čekijos Adam Brežani ne tik tiria grikius, bet ir dirba grikių malūne ProBio. Kadangi ekologiškų grūdų tarptautinė rinka labai ankšta, labai tikimės, kad grikių auginimas gali padėti Lietuvos ūkininkams įveikti konkurenciją. Čekija taip pat labai mėgsta grikius kaip ir lietuviai, turi specializuotą grikių lukštenimo malūną ProBio. Po šios konferencijos užsimezgė labai naudingi ekonomiškai ryšiai tarp Lietuvos ūkininkų ir Čekijos malūnininkų.

         Javai kaip žmogaus mitybos pagrindas yra išstumiami iš meniu įvairiomis dietomis ir netoleravimu. Šį kartą norime suprasti javų reikšmę žmogaus mityboje antroposofiniu požiūriu. Dr. Georg Meissner iš Vokietijos yra vyndarys, dėsto vyndarystę ir atlieka analitinius tyrimus. Per vynmedžius, kurių auginimas daug kartų minimas pačioje Biblijoje, jis susiejo žmogaus gimimą, gyvenimą šioje žemėje ir žemdirbystės reikšmę kiekvieno gyvenime.

         Lietuvos biodinamikė Kristina Martinėlienė pristatė savo ūkio Širvintų rajone dirvožemio tyrimus. Nuo 2008 ūkis dirba ekologiškai, o nuo 2013 – biodinamiškai. 2015 paėmė pirmuosius dirvožemius tyrimus, praėjus penkeriems metams – tyrimus iš tų pačių vietų pakartojo. Tyrimų rezultatai vienareikšmiškai rodo teigiamus pokyčius: sumažėjo rūgštingumas (ph parametras), padidėjo humuso kiekis ir tai per penkerius metus. Kristina daro išvadą, kad biodinaminio komposto įterpimas ir gyvulių ganymas yra šių teigiamų rezultatų priežastis.

         Konferencijos viešnagės šeimininkas biodinamikas Marius Paleckis pakvietė visus konferencijos dalyvius apžiūrėti ne tik jo laukus, bet ir Nemuno deltą, “Nemuno lankų” žirgyną. Konferencijoje dalyvavo šveicarai, vokiečiai, slovėnai, čekai, slovakai, lenkai ir, žinoma, lietuviai.

Pranešimą parašė Rasa Čirienė

______________________________________________________

Objectives: What do you want to achieve by implementing the project?

The project seeks to achieve the following general objectives: Increase competences of farming professionals that farm conventionally and new entrants (all adults) in the field of farming. Additionally the project seeks to connect new and old farmers and facilitate transfer of knowledge and conversion of the conventional farms to organic farming throug soft skills improvements. And also to attract young people to the sector (ie. people of 20-30 years of age)

Implementation: What activities are you going to implement?

The project will, apart from the project results mentioned below, implement intensive dissemination of the project results and involvement of various stakeholders, networks and institutions European wide. Project results will be incorporated into the everyday routine of the project partners and will be used widely in their trainings in next years, however they won ́t stay static, but will act as a touchstone of the organic farming training and will be constantly under the development.

Results: What project results and other outcomes do you expect your project to have?

WP2 – total of 15 thematic sheets covering all the topics necessary to understand organic farming in depth accompanied with a trainer ́s guide that would facilitate the use of the sheets for the trainers and possibly for pedagogues at variinstitutions. WP3 – total of 15 thematic videos covering the sheet ́s topics that would be integrated in the WP2 and would serve as an audiovisualisation of the issues discussed within the WP, created in the practice of organic farming in the partner countries.

ERASMUS + PROGRAM PROJECT no. 2022-1-CZ01-KA220-000088767 

EDEN – Education on Environment in farming

 

 

 

Duomenų apsauga

Šią Privatumo politiką (toliau – Politika) taikome tais atvejais, kai lankotės demeter.lt interneto svetainėje. Ši Politika netaikoma, kai naršote kitų bendrovių interneto svetainėse patekdami per demeter.lt interneto svetainę.

Mūsų interneto svetainės lankytojų duomenis renkame laikydamiesi Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo, Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo, Europos Sąjungos asmens duomenų apsaugos įstatymų, kitų susijusių teisės aktų bei kontroliuojančių institucijų nurodymų.

Renkami duomenys

Surinktus duomenis apie demeter.lt svetainės lankytojus atsakingai saugome nuo praradimo, neleistino naudojimo ir pakeitimų. demeter.lt darbuotojai yra raštiškai įsipareigoję trečiosioms šalims neatskleisti ir neplatinti darbo vietoje gaunamos informacijos apie bendrovės klientus, įskaitant ir demeter.lt svetainės lankytojus.

Mūsų svetainėje yra nuorodų į kitų asmenų, įmonių ar organizacijų interneto tinklalapius. Atkreipiame dėmesį, kad demeter.lt nėra atsakinga už tokių interneto tinklalapių turinį ar jų naudojamus privatumo užtikrinimo principus. Tad jei paspaudę nuorodą iš demeter.lt interneto svetainės pateksite į kitus tinklalapius, turėtumėte atskirai pasidomėti jų privatumo politika.

Jūsų teisės

Jūs turite teisę susipažinti su savo duomenimis, kuriuos mes, tvarkome. Taip pat Jūs turite teisę reikalauti ištaisyti neteisingus, neišsamius, netikslius savo duomenis.

Kilus klausimų ar norėdami įgyvendinti savo teises, susisiekite su mumis el. paštu zaliarasa@gmail.com arba kitais šioje svetainėje nurodytais būdais.