Lietuvos biodinamikai dalyvavo tarptautinėje DEMETER INTERNATIONAL konferencijoje

Lietuvos biodinamikai dalyvavo tarptautinėje DEMETER INTERNATIONAL konferencijoje

Lietuvos biodinaminės žemdirbystės ir perdirbimo asociacijos "Biodinamika
LT" prezidentė Rasa Čirienė ir Valdybos pirmininkas Arūnas Martinėlis 
 dalyvavo Demeter International metinėje standartizacijos konferencijoje
Šveicarijoje 2018 m. birželio 15-20. Lietuva dalyvauja svečio teisėmis, dar
neturi teisės balsuoti, bet gali teikti savo pasiūlymus ir artimiausiu metu
tikisi tapti pilnateise nare su balsavimo teise.

Šiais metais buvo renkamas naujas Demeter International prezidentas ir
vienbalsiai buvo išrinktas Halmy Abouleish iš Egipto, biodinaminio ūkio
SEKEM vadovas ir idėjinis vadas. SEKEM biodinaminis ūkis buvo įkurtas Halmy
tėvo ir dabar šalia Kairo žaliuoja ir kvepia rožių ir medvilnės
biodinaminiai laukai, auginamos biodinaminės daržovės, vaistažolės,
kviečiai duonai. Įsteigti Valdorfo vaikų darželiai ir mokyklos, net
pirmasis privatus Egipto universitetas, kuriame mokytis yra didelė garbė ir
laimė.

Nuo Lietuvos padarėme pranešimą apie Lietuvoje vykstančius mokymus. Šių
metų konferencijos tema buvo visuotinių biodinaminių mokymų sukūrimas.
Prašome skaitykite šį pranešimą lietuvių ir anglų kalba. Pranešimą darėme,
žinoma, anglų kalba, nes oficiali Demeter International kalba yra anglų.

Demeter International organizacijoje yra 19 tikrųjų narių šalių, bet jos
turi 26 balsus, pvz. Vokietija turi net 6 balsus. Turimų balsų skaičius
priklauso nuo sertifikuotų ūkių ir perdirbėjų skaičiaus. Šiais metais
Indija buvo priimta tikrąja nare.

 

Šalies raportas Lietuva 2018

Gailis Family (4 farms), Demeter – 547 ha, 156 aubrac, davon Äpfel 157 ha, Getreide: Dinkel, Hafer, Erbsen, Buchweizen, Senf

Makiejeviene, Demeter – 5,45 ha, herbs

Jundulaite, Demeter – 3,2 ha, herbs and vegetables

Nevoina, Demeter – 5 ha, vegetables and fruits, 12 sheeps

Martinelis (2 farms), Umstellung – 548 ha, 110 Highland cattle + 25 Aubrac, Getreide: Dinkel, Hafer, Erbsen, Triticale

Dragunas, Demeter – 272 ha, 270 Limousine-Rinder, Getreide: Triticale

Total:

Demeter ūkiai – 9

Demeter grain merchant – 1

Demeter plot – 1380,65 ha

Demeter caws – 563

 

Semiene, Umstellung – 3,5 ha, herbs ((lot. Epilobium angustifolium, angl. Fireweed, vok. Schmalblättriges Weidenröschen)

Ilzenberg, Umstellung – 370 ha, 50 aubrakai, 50 milk cows, Hühner, Enten

Juskys, Umstellung – 186 ha, 60 simental, Hanf, Hafer, Senf

Bendras ukis (14 farms), Umstellung – 1800 ha, 300 Simental, Getreide: Triticale, Hafer, Erbsen, Raps

Vilma Zivatkauskiene – 40 ha, 8 Aubrac, 5 Tieroler Grau, Getreide, Äpfel

Genovaite Sakalauskiene – 37 ha, Beeren (Erdbeeren, Schwarze Johannisbeeren, Kirschen), Spargel grün, Kürbis

 

Demeter in conversation

Farms – 19

Plot – 2436,50 ha

Caws – 473

 

Kuo didžiuojamės?

Kompostas

Biodinaminį darbą pradėjome nuo 2012 m. ir pradėjome nuo kelionių pažinti. Tada sekė seminarai, kas tai yra biodinaminė žemdirbystė, preparatų gamyba ir pagaliau atėjo žinia: tas nėra biodinaminis ūkis, jei prie įvažiavimo nesimato komposto aikštelės ar komposto kalnų.

Mokėmės gaminti kompostą, nes juk reikėjo panaudoti komposto preparatus, ne vien bendriniam preparatui pasigaminti.

2018 pavasarį jau visi Demeter ir iš dalies ūkiai in conversation gali pademonstruoti savo kompostą. Ne tik pademonstruoti, bet akivaizdžiai jaučia naudą, augalų ir dirvos atsigavimą, kur panaudotas kompostas.

Moksliniai darbai

2 apgintos biodinaminės disertacijos apie preparatų 500 ir 501 poveikį moliūgams ir spalvotosioms bulvėms. 3-a disertacija apie šilkmedžius baigiama, rugsėjį gynimas ir jau pradėtas 4 tyrimas. Šį kartą bus lyginama įvairių pievų (konvencinių, natūralių ir biodinaminių) augmenija ir pašaro, pagaminto iš tokių pievų, įtaka mėsinių galvijų sveikatingumui. Bus nepaprastai įdomu.

Kviečiame visus rugsėjį į mokslinę konferenciją Dornache, kur mūsų Lietuvos mokslininkės taip pat pristatyts tyrimų rezultatus.

 

Kelionės

2017 m. Indiją aplankė ir ne tik – darė pranešimą apie mažo ūkio pasiekimus biodinamikoje Nijolė Makiejevienė. Jos ūkis palyginus su visais dideliais hektarais – tik 5,45 ha ir ji su vaikais ir šeima išgyvena, tiesa vyras važiuoja padirbėti į Norvegiją.

 

Bendravimas. Keitimasis patirtimi su mūsų kaimynais latviais

Dėkojame Ueli Hurter, kuris pakvietė prisijungti prie mokymų Latvijoje. Latviai jau 1988-1995 dirbo biodinamiškai, bet visa pertvarka sugriovė pradinį impulsą. Liko biodinamikos pionierės, kurios visos trys yra ekologinės inspektorės. Dabar biodinaminis impulsas Latvijoje palaikomos antroposofinių gydytojų poros.

2018 gegužę kartu su Biodinamika LT asociacijos valdybos pirmininku užmaišėme Latvijoje bendrinį preparatą. Šis preparatas jau visą mėnesį bręsta. Iš Lietuvos atvežėme jau gatavo bendrinio preparato ir išdinamizavę nupurškėme visus latvio Andrio daržus, iš viso 5 ha.

 

Apsirūpinimas sėklomis, veisliniais gyvuliais su ragais

Yra sėklos daržovėms ir yra sėkla grūdinėms kultūroms. Lietuvoje turime dar ne daug daržininkų, juos aprūpiname daržovių sėklomis iš Austrijos ReinSaat firmos. Daržininkai jau sėkmingai prisidaugino savo pomidorų, agurkų, mangoldų.

Sudėtingiau buvo su grūdinėmis kultūromis. Lietuvoje iki 2017 m. pabaigos galioja įstatymas, kad visi ekologiniai ūkiai kas 5 metus privalo pakeisti sėklas. Tokiu būdu per pastarąjį dešimtmetį beveik visi ekologiniai ūkiai prarado savo senąsias tradicines lietuviškas veisles.

2017 m. buvo Lietuvoje labai lietingi, todėl ūkiai nesugebėjo pasiruošti savo sėklų ir teko pirkti. Lietuvos sėklų rinka pritrūko ekologinių sėklų, todėl teko prašyti DI leidimo įsigyti konvencinę sėklą, ne GMO, ne beicuotą. Tokiu būdu pagaliau išsiaiškinimo procedūras, kaip tokie leidimai suteikiami.

  1. Thun Kalendorius, pritaikytas Lietuvai ir išverstas į lietuvių kalbą, papuoštas nuotraukomis iš Lietuvos. Lietuvoje turime labai gerą patirtį dirbant su Marijos Thun kalendoriumi. Ypač ruošiant šieną. Pvz. Per žiedų dieną lyjant nupjautas šienas po dviejų savaičių buvo puikios kokybės, o viena savaite vėliau per lapų dieną lyjant nupjautas šienas supuvo per vieną savaitę. Lietuvos žolininkės savo darbo be Marijos Thun kalendoriaus neįsivaizduoja. Anksčiau jos beveik pusę surinktų žolių dėl prasto kokybės išmesdavo, dabar beveik 100% pagamina be vargo gerą produkciją.

 

Iššūkiai:

motyvuoti svyruojančius ir pagelbėti neprarasti kantrybės

reklamuoti DEMETER produkciją ir išskirtinumą

kurti biodinaminių produktų rinką ir skatinti vartojimą šalyje, ne vien dirbti eksportui, pvz. į Vokietiją ar Šveicariją.

Rasa Čiriene
Lietuvos biodinaminės žemdirbystės ir
perdirbimo asociacijos  „Biodinamika LT“ prezidentė

Duomenų apsauga

Šią Privatumo politiką (toliau – Politika) taikome tais atvejais, kai lankotės demeter.lt interneto svetainėje. Ši Politika netaikoma, kai naršote kitų bendrovių interneto svetainėse patekdami per demeter.lt interneto svetainę.

Mūsų interneto svetainės lankytojų duomenis renkame laikydamiesi Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo, Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo, Europos Sąjungos asmens duomenų apsaugos įstatymų, kitų susijusių teisės aktų bei kontroliuojančių institucijų nurodymų.

Renkami duomenys

Surinktus duomenis apie demeter.lt svetainės lankytojus atsakingai saugome nuo praradimo, neleistino naudojimo ir pakeitimų. demeter.lt darbuotojai yra raštiškai įsipareigoję trečiosioms šalims neatskleisti ir neplatinti darbo vietoje gaunamos informacijos apie bendrovės klientus, įskaitant ir demeter.lt svetainės lankytojus.

Mūsų svetainėje yra nuorodų į kitų asmenų, įmonių ar organizacijų interneto tinklalapius. Atkreipiame dėmesį, kad demeter.lt nėra atsakinga už tokių interneto tinklalapių turinį ar jų naudojamus privatumo užtikrinimo principus. Tad jei paspaudę nuorodą iš demeter.lt interneto svetainės pateksite į kitus tinklalapius, turėtumėte atskirai pasidomėti jų privatumo politika.

Jūsų teisės

Jūs turite teisę susipažinti su savo duomenimis, kuriuos mes, tvarkome. Taip pat Jūs turite teisę reikalauti ištaisyti neteisingus, neišsamius, netikslius savo duomenis.

Kilus klausimų ar norėdami įgyvendinti savo teises, susisiekite su mumis el. paštu zaliarasa@gmail.com arba kitais šioje svetainėje nurodytais būdais.